Basında Biz - Selmin Gök

02 OCAK 2024 | Liderlik

Anlamlı ve Etkili Konuşmalar Yapan Bir Lider Olmak

Liderlik, genellikle sayısız özellik ve yetkinlikle tanımlanır. Karizma, ilham verme, cesaret, tutku ve vizyon sahibi olma gibi liderlerle özdeşleşen birçok nitelik, liderliğin çok yönlü doğasını yansıtır. Bununla birlikte liderlik, bu özelliklerin ötesinde bir insanlık halidir.

Liderler sıra dışı güçlere sahip yüce varlıklar değil. Onlar da hataları, kusurları ve öğrenme süreçleriyle insanlık halini yansıtır. Liderliği idealize etmek yerine, onu gerçekçi bir perspektiften ele almak, liderlerin kendilerini geliştirmelerine daha fazla alan açar. Bu yaklaşımla liderlik, ulaşılamaz bir ideal olmaktan çıkıp, sürekli gelişim ve öğrenme yolculuğuna dönüşür.

devamını oku

18 Ekim 2023 | Liderlik

Liderlikte 4 Temel Zaaf

Bir liderin zaafları ne olabilir, hiç düşündünüz mü? Bir dakikamızı ayırarak bu soruyu kendimize soralım. Başarısızlık, yenilgi, kayıp ve bilgisizlik… Eğer liderin zaafları olarak bu kavramlar aklınıza geldiyse, daha geniş bir perspektife ihtiyacınız olabilir. Aslında, başarısızlıklarından ders çıkaran, yenilgileriyle yüzleşebilen, kayıpları kabul eden ve “bilmiyorum” diyebilen liderler, çoğu kişinin düşündüğünün aksine oldukça güçlü kişiliklere sahiptirler.

Bu liderler, olaylara ve durumlara gerçekçi bir bakış açısıyla yaklaşırlar ve kendilerini bu gerçeklik ışığında değerlendirme cesaretlerinden güç alırlar. Gerçekleri göz ardı eden ya da onlardan kaçan bir liderin gelişme potansiyeli sınırlıdır.

Peki, bir liderin en temel dört zaafı nedir?

devamını oku

29 Ağustos 2023 | Bloomberg HT Podcact

İşçi ve Bürokrat Aile Genetiğini
Girişimciliğe Çevirdi

Selmin Gök Eğitim Danışmanlık Kurucusu ve Liderlik Koçu Selmin Gök; sektörel deneyimlerini, önerilerini ve sektöre fark getiren görüşlerini “Bloomberg HT Podcast” mikrofonuna anlattı.

Selmin Gök’ün “İşçi ve Bürokrat Aile Genetiğini Girişimciliğe Çeviren” bakış açısı, şimdi Olcay Büyüktaş’ın hazırladığı ve Spotify’da yayınlanan “Kim Bu Kadınlar?” Bloomberg HT podcast serisinde! Keyifli dinlemeler…

devamını oku

24 Ağustos 2023 | Dönüşüm

Değişimin DNA’sında Liderliğin 7 Kritik Kodu

Yenilikçiliğin ve sürekli değişimin günümüz iş dünyasının temel taşlarından olduğu bir çağda, liderlerin değişim karşısındaki tavrı ve liderlik yetenekleri her zamankinden daha kritik bir öneme sahip. Bununla birlikte, değişimi yöneten her liderin gerçek bir “değişim lideri” olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor. Bu yazımda, değişim liderlerini diğerlerinden ayıran ve 7 maddede özetleyen “kritik tutum ve davranışlarda ayrıştırıcı özellikleri” ele alacağım.

Bu özellikler, liderlerin dönüşüm sürecini başarılı bir şekilde yönetebilmeleri için atmaları gereken adımları içeriyor. Eğer siz de bir değişim lideri olmayı hedefliyorsanız veya halihazırda bu süreçten geçiyorsanız, bu kodlar sizin için de bir pusula görevi görebilir…

devamını oku

07 Temmuz 2023 | Liderlik

İş Hayatında “An”ın Büyüsü: Dikkatli Liderlik

Bir toplantıda kendinizi dağılmış, sıkılmış ya da stresli hissettiğiniz oldu mu? Ya da bir kararı aceleyle mi vermek zorunda kaldınız? Belki de bir iş arkadaşınıza ya da ekibinize karşı sabırsız davrandınız. Eğer yanıtınız “evet” ise yalnız değilsiniz.

Yeni bir araştırma, son on yılda stres, endişe ve işyerinde tükenmişlik yaşama sıklığının artışına dikkat çekiyor….

devamını oku

Mart – Mayıs 2023 | Profesyonel Gelişim

Sigorta sektöründe yıldız satışçı olmanın üç anahtarı

Sigorta sektöründe satışçı olmak, diğer sektörlerdeki satışçılardan farklı
yetkinlikleri gerektirir. Elementer, sağlık ve kasko sigortaları gibi ürünler görece müşterinin somut faydasını güncel hayatında görebileceği, bugününe değer katan ürünler olsa da kuşkusuz
müşteriler yine de bir riski satın almış olurlar.

Bununla birlikte hayat sigortaları, bireysel emeklilik fonları, yaşam riskleri gibi sigorta poliçeleri, müşterilerin gelecekteki risklerini güvence altına alan ürünler olduğu için müşterilerin de satışçıların da farklı zihin yapısında olmasını gerekli kılar…

devamını oku

22 Mayıs 2023 | Konuk Yazar

İş yerindeki iletişim dili çalışan bağlılığını nasıl etkiler?

Daha bağlı çalışanlara sahip olmak bir şirket için oldukça önemli; çünkü aidiyet duygusu taşıyan çalışanlar hem kendileri başarılı oluyor hem de kurumlarını da başarıya taşıyor. İş Yaşamı Koçu Selmin Gök, güçlü bir kurumsal yapı için doğru iletişim dili kullanmanın önemini yazımızda anlatıyor.

Yirmi üç senelik iş hayatımda binlerce insanla çalıştım, son on üç senelik eğitmenlik, koçluk ve danışmanlık rollerimdeyse on binlerce iş insanıyla buluştum. İnsanların, hayatın genelinde olduğu gibi, iş yerindeki ana sorunlarının kökeninde de iletişim, temas, saygı, sevgi, güvenlik, değer görme ihtiyaçlarının karşılanamaması yatıyor…

devamını oku

19 Nisan 2023 | Satış

Sadece Bir Satış Lideri Değil “Antrenör Satış Lideri” Olmak!

Satış süreci, satış danışmanlarının birçok yetkinliğini içeren çok katmanlı bir yapıdır.
Konu sadece ihtiyaç tespiti, ikna etme, itirazları ele alma ve satış kapama gibi temel adımları içerseydi satışı yapmak da satışı yönetmek de veya benim gibi satış eğitimleri vermek de çok kolay olurdu. Oysa satış işi hem satışı yapan kişi hem de o ürünü veya hizmeti alan müşteri için birçok psikolojik ve zihinsel süreci içerir.

Satış danışmanı ısrar edemez, çekinir ve bunun altında çoğu zaman reddedilme korkusu, olumsuz bir karşılık alırsa o zorlu durumla başa çıkamayacağına dair negatif bir inanç yatar…

devamını oku

27 Şubat 2023

“İstihdam desteği için sigorta sektörüyle el ele vermeye hazırız”

Girişimci, kurumsal eğitmen ve danışman Selmin Gök, “Sigorta şirketleri eğitim ve öncelikli istihdam desteği ile de depremzedelerin yanında olmalı” dedi.

Türkiye deprem felaketinin ardından yaralarını sarmaya çalışırken, sigorta sektörü bu büyük afette varlığının önemini bir kez daha ispat etti. Depremden etkilenen 10 ilde, hasar tespitleri ve tazminat ödemeleri konularında hızlıca aksiyona geçen sigorta şirketleri ile birlikte, sektöre ilişkin kurumlar da yeni önlemleri ve çeşitli destek paketlerini hayata geçiriyor…

devamını oku

Ocak – Şubat 2023

EVP, iş veren markanın özüdür ve benzersiz olduğunu karakterize etmelidir. Peki neden?

Çalışan değer önerisinde; çalışanlara verilen sözlerin tutulması kritiktir.

Bir EVP, bir işverenin, bir işletmenin başarısı için yetenekleri mıknatıs gibi çekmek ve elde tutmak için yaptığı her şeyi içerir. Değer önerisi; kurumun, toplum hizmeti, vb. taahhütlerini gösteren benzersiz insan politikalarını, süreçlerini…

devamını oku

13 Ocak 2023 | Manşet

Sigortacılıkta halen yetenek açığı var

Sigorta sektörünün salgın döneminde önemli zorlukların üstesinden geldiğini, ciddi bir dönüşümden geçtiğini söyleyen Girişimci ve İK Danışmanı Selmin Gök, “Sektör büyük krizlerde varlığının önemini bir kez daha ispat etse de sigorta şirketleri hala yetenek açığı başta olmak üzere çalışan aidiyeti, bağlılığı gibi birçok problemle karşı karşıya” dedi.

Artan belirsizlik, yüksek enflasyon ve riskler, iş dünyasını temkinli olmaya zorlarken, mevcut çalışanların da ücret, yan haklar, çalışma modelleri ve eğitim-gelişim konularında her zamankinden daha talepkâr olması şirketlerin üzerindeki baskıyı arttırıyor…

devamını oku

Ağustos – Ekim 2022 | Kişisel Gelişim

İnsanlarda “Etki Yaratma” Becerinizi Geliştirin

Kısa, orta veya uzun vadede fark etmez. Hedeflediğiniz yerde ve zamanda kendinizi nerede görüyorsunuz?

Kısa, orta veya uzun vadede fark etmez. Hedeflediğiniz yerde ve zamanda kendinizi nerede görüyorsunuz? Üst yöneticilerin arasında olmak, ekip yönetmek, daha iyi bir ebeveyn-daha başarılı bir satışçı olmak ya da değişime yön vermek mi istiyorsunuz? Cevabınız evetse etki yaratmada uzmanlaşmanızı öneriyorum ve iyi haber şu ki diğer her beceri gibi etki yaratma becerisi de öğrenilebilir veya geliştirilebilir.

devamını oku

Temmuz – Ağustos 2022 | İletişim Merkezlerinde Yaşam

Çalışanların, müşterilere kişiselleştirilmiş çözümler sunabilmesi önemli

Kişiselleştirilmiş müşteri hizmeti son 20 yıldır gündemde olan ve trend olmaya devam eden bir kavram.

Müşteri hizmetini çok kanaldan bütünleşik olarak, hızlı, etkili ve çözüm odaklı sunan müşteri hizmetlerinin, müşteri memnuniyeti skorlarının yüksek olduğunu görüyoruz.

devamını oku

02 Ağustos 2022 | LİDERLİK

Liderin Denge Arayışı

Liderin fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak dengede (merkezlenmiş) hissetmesi liderlik kapasitesini genişletmesi ve diğerlerine ilham vermesi açısından çok önemlidir…

Öğrenebilir, öğretilebilir olmalıdır. “Bilmiyorum” yanıtını daha sık veren liderler liderlik kapasitesini büyütebilir. Kendini çokça merkezde gören ve güç takıntısı olan liderlerin en büyük sorunlardan biri “Bilmiyorum” diyememektir.

devamını oku

19 Eylül 2022 | Konuk Yazar

İş hayatıyla ilgili 7 negatif inanç

İş hayatında yıllar içinde edinilen bazı kanılar var. Peki, bunların geneli ne kadar doğru? İş Yaşamı Koçu Selmin Gök, iş hayatıyla ilgili en sık dile getirilen yanlış inançları İK Blog okurları için paylaştı.

22 senedir iş hayatındayım. Geçmişte kurumsal şirketlerde X ve Y kuşağıyla çalıştım, şimdi eğitmen, danışman ve iş yaşamı koçu olarak X, Y, Z tüm kuşaklara eğitim veriyorum, koçluk ve mentorluk hizmeti sunuyorum. Gözlemlerimden ve çalışanların yorumlarından yola çıkarak tüm kuşaklarda bazı ortak negatif inançlara sahip olunduğunu görüyorum. Sanki bu inançlar, kuşaktan kuşağa aktarılıyor ve kendi içinde doğrulanmaya çalışılıyor gibi… İşte, o negatif inançlar!

devamını oku

13 Haziran 2022 | İçerik

2022’de sigorta sektörü için “Liderlik” yatırımı daha da önem kazanıyor.

Girişimci ve İş Yaşamı Koçu Selmin Gök, pandeminin yol açtığı değişimler doğrultusunda organizasyon hedeflerinin gerçekleşmesi için, liderlerin koçluk ve mentorluk yöntemlerini kullanmalarının kritik önemde olduğunu belirtiyor.

Pandemi ile birlikte satış kanallarındaki değişimler, uzaktan ve hibrit çalışma modeline geçiş, sektördeki büyüme ve artan talepler doğrultusunda 2022’nin, liderler ve ekipleri için daha fazla mücadele gerektiren bir yıl olacağı düşünülüyor.

devamını oku

20 Haziran 2022 | Liderlik

Lidere Davet: “Kahraman Olma Yolculuğuna Çıkış”

Bir lider olarak organizasyon içinde birçok sorun, sıkıntı, zorlukla karşılaşıyor ve bir çıkış yolu arıyor olabilirsiniz. Bu arayışın, içinizdeki kahramanın çağrısı olduğunu bilseniz yarından itibaren hayatınızda neleri değiştirirdiniz?

Arketip kavramı (insanlık tarihi kadar eski olsa da) ilk kez Analitik Psikolojinin kurucusu olarak kabul edilen Carl Gustav Jung tarafından ortaya konmuş ve tanımlanmıştır. Jung; arketipleri, insan psişesindeki (Bedene bağlı ruh, benliği oluşturan zihin, akıl) her zaman güçlü kalan, derin ve daimî kalıplar olarak tarif etmiştir.

devamını oku

29 Nisan 2022 | KOBİ Destek

Kobilerdeki eğitim ihtiyacına yönelik yapılan
çalışmalar neler?

Selmin Gök Eğitim Danışmanlık kurucu danışmanı Selmin Gök HT Bloomberg’te 29 Nisan’da KOBİ Destek Programı’nın konuğu oldu.

devamını izle

25 Şubat 2022 | Liderlik

Bir Liderin En Büyük Engeli Kendi Gölgesidir

Gölgesinin etkisinde yaşayan bir lider her zaman kendi ışığının üzerine oturur, kendi tuzaklarına düşer ve potansiyelini ortaya koymasına engel olur.

Dünyadaki en iyi liderlik seminerlerinin birçoğunun alt mesajında şunları görürüz: “Kendini tanı, anla, kendini bil ve yönet.” Oysa insanın kendini tanımasının en önemli engellerinden biri kendisidir. Sahip olduğu, doğuştan getirdiği niteliklerinden biri olan gölgesi,bu engellerinden biridir.

devamını oku

18 Ekim 2022 | Yetenek Yönetimi

CEO’ların Dertlerine “Liderler” Çare Olabilir mi?

2019 yılı sonunda Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan rapora göre ekiplerdeki beceri eksikliği CEO’ların uykularını kaçırıyor.

Ayrıca farklı araştırmalar da çalışanların yaklaşık yüzde 50’sinin bireysel gelişimleri için eğitimlerine devam ettikleri yani çalışanların gelişim ve öğrenmedeki istekliliklerinin yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Diğer yandan globaldeki bazı ara…

devamını oku

Kasım 2022 | Advertorial

2023’te “mış gibi yapan” şirketlere zafer yok

2023’e geri sayım devam ederken Türkiye’de şirketler, yılmazlığının en önemli sınavlarından birini kolektif olarak vermeye devam ediyor. Ülke ekonomisindeki zorluklarla birlikte iş dünyasındaki beceri ve yetenek açığı gibi birçok problemle mücadele eden organi-zasyonlar, 2023 yılında “mış gibi yapmadan” yoluna devam etmenin yollarını aramalı.

Devran döndü. Liderlik, çalışma modelleri, beceri setleri başta olmak üzere iş dünya-sındaki tüm tanımlar değişirken, korkular da yer değiştirdi. Pandemide çalışanların yaşadığı “işini kaybetme” korkusu, yerini şirketlerin “çalışanlarını kaybetme” korkusu-na bıraktı. Amerika’yı vuran “Büyük İstifa” dalgası okyanusları aştı. “Sessiz İstifa” geldi ve coğrafya- sektör fark etmeksizin iş dünyasının sabrını zorlamaya, liderlerin uykularını kaçırmaya devam ediyor. 2023’e geri sayım devam ederken…

devamını oku

Kasım 2022 Değerlendirmeler

Şirketlerin eğitim gelişim yatırımlarını artırdığını gözlemledik.

2021 yılında iletişim merkezi sektörü için 8 ayrı şirketle 14 ayrı proje yürüttük. 3000’in üzerinde iletişim merkezi çalışanıyla ve yaklaşık 700 kişilik takım lideri ve üzeri seviyedeki yönetici pozisyonlarla eğitim/fasilitasyon programları ve webinarlar gerçekleştirdik.

Yöneticiler için uzaktan ekip yönetimi, liderlik programları, müşteri temsilcileri için satış becerileri, çatışma yönetimi, eşsiz müşteri deneyimi, duygusal dayanıklılık, her pozisyondan geniş katılımlı çalışanlar içinse; işinin lideri olmak, kaynak sorun analizi…

devamını oku

Temmuz 2022 | Konuk Yazar

İş Dünyası Gerçekleri: Hibrit Çalışma Modelinde Liderlik

Yönetimde “eskiye dönme” çalışanlarda “değişim” arzusu etkin.

“Microsoft 2022 İş Eğilimi Endeksi’ne göre yoöneticilerin yüzde 54’ü liderliklerinin çalışan beklentileriyle bağdaşmadığını belirtiyor. Çalışanlar ise artık iş yaşamının hayatın sadece bir parçası olduğunu, kendilerini gerçekleştirmeleri için bütün efor ve zamanlarını sadece işe ayırmamaları gerektiğini düşünüyor.”

devamını oku

25 Nisan 2022 | Liderlik

Biz Bir Aileyiz: Ebeveyn Liderlerin Çocuk Çalışanları

Liderlerin “ebeveyn” rolünü üstlenmeleri, çalışanların ise “çocuk” benlik durumundan hareket etmeleri ile ilgili serzenişler son yıllarda iş hayatında daha da sık gündeme gelmeye başlarken, bu durum en çok organizasyonların iş yapış kültürünü ve iç iletişimini olumsuz etkiliyor.

Çalışanların, takımlarına veya şirketlerine bağlılıklarının bir göstergesi olarak aile gibi olduklarını söylemeleri, diğer yandan yöneticilerine olan sevgilerini abi-baba-anneye benzeterek ifade etmeleri gözlemlenirken, liderlerde ise en sık, işi sonuca götürürken çalışanlarına karşı aşırı koruyucu ya da eleştirel (ebeveyn benlik durumları) iletişim mesajları vermeleri göze çarpıyor.

devamını oku

07 Şubat 2022 | Şirket Haberleri

“KOBİ’lerin eğitim ihtiyaçları artıyor”

Bankacılık, emeklilik, sigorta, otomotiv, perakende, müşteri hizmetleri başta olmak üzere 2021’de 10 farklı sektöre ve 10 bini aşkın çalışanın gelişimine hizmet verdiklerini belirten Girişimci ve İş Yaşamı Koçu Selmin Gök, bu yıl KOBİ’lerden gelen eğitim taleplerinde artış yaşandığını söyledi.

Girişimci ve İş Yaşamı Koçu Selmin Gök, 2022 planlamaları için KOBİ’lerden gelen eğitim taleplerinde artış yaşandığını söyledi.

devamını oku

17 Aralık 2021 | Özel Röportaj

Sigortacılıkta uzaktan çalışma arttıkça eğitim programlarına olan ihtiyaç da artacak.

Girişimci ve İş Yaşamı Koçu Selmin Gök; “Sigorta şirketlerine ve bankalara en çok sunduğumuz çözümler ‘Satış Gelişim Yolculuğu’, ‘Eşsiz Müşteri Deneyimi Yaratma Programı’ ve ‘Müşteri İlişkileri Yönetimi Yolculuğu’, yöneticiler içinse ‘Liderlik, Koçluk ve Mentorluk’ programları…”

Selmin Hanım, röportajımıza sizleri tanıyarak başlamak isteriz. Selmin Gök kimdir ve eğitim- danışmanlık sektörü ile yolları nasıl kesişmiştir?
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldum. Türkiye’de alanında lider olan bir şirkette müşteri temsilcisi olarak başlayan kariyer yolculuğum, uzun yıllar ekip yönetimi ile, satış yönetimi, eşsiz müşteri deneyiminin yaratılması için süreç yönetimi, performans ölçme-değerlendirme yöntemlerinin gelişimi ve çalışan bağlılığı-gelişimi başta olmak üzere birçok farklı alanda uzmanlaşmamı sağladı.

devamını oku

01 Ağustos 2021 | Liderlik

Kurumsal hayattaki liderlik tarzları

Kurumsal hayattaki liderlerin bir tipi olduğunu ve birçok özellik taşıdıklarını biliyor muydunuz? Geçmişten günümüze Winston Churchill ve Martin Luther King gibi pek çok liderin tarzı incelenmiş. Araştırmacılar, iş insanları ve psikologlar tarafından ele alınan liderlik tarzları konusunda, bazı yaygın esaslar ve çerçeveler ortaya konmuş. Selmin Gök Eğitim ve Danışmanlık’ın kurucusu, kurumsal eğitim koçu ve mentor Selmin Gök’ten en bilinen liderlik tarzları hakkında bilgi aldık.

Tam olarak adını ifade eden bir liderlik tarzıdır. Demokratik lider ekip üyelerinin tamamının fikrini alır, kararlara katılımlarını sağlar ve işin yönünün tayin edilmesinde hepsine eşit seviyede söz hakkı tanır.Etkili bir liderlik stili olduğuna inanılır.

devamını oku

10 Ocak 2022 | Girişimcilik Dünyası

Uzaktan çalışma sistemine geçiş ne gibi ihtiyaçlar doğuruyor?

Girişimci ve iş yaşam koçu Selmin Gök, Ocak ayında HT Bloomberg’e konuk oldu ve Selmin Gök Eğitim Danışmanlık olarak 2022’de odaklanacakları alanları ve planları anlattı.

devamını izle

04 Haziran 2022 | Konuk Yazarlar

2022 Satışçıları İçin 10 kilit Beceri

Bu yazıda satışçıların 2022 yılında hangi yetkinliklerin, tutum ve becerilerin üzerine çalışmaları gerektiği üzerinde duracağım. Kuşkusuz ki bu yazıyı okuyorsanız ihtiyaçları tespit etmeniz, satış sonrası hizmetlerinizde müşteri odaklı olmanız, sorunları çözmeniz, müşterilerinizi ve hedef kitlenizi tanımanız, müşterilerinizi dinleyerek satış stratejileri geliştirmeniz, satış kapama becerilerinde iyi olmanız gerektiğini çok iyi biliyorsunuz.”

Satış yetkinliği, şirketlerin son yirmi yıldır en çok öncelik verdiği ve en çok yatırım yaptığı yetkinliklerden biri olmuştur. Organizasyonlar açısından baktığımızda 2022 yılında satış odaklı bir kültür inşa etmenin önemi, daha çok konuşulacak gibi görünüyor. (Bu konuya başka bir yazıda değineceğim.)

devamını oku

20 Haziran 2022 | Makale

KOBİ’lerin Büyüme ve Dönüşüm Yolculuklarını Hızlandırmak

“KOBİ’lere, vakit kaybetmeden süreçlerini yeniden gözden geçirmelerini, stratejik yol haritaları çıkartmalarını ve dijital dönüşüm projelerini çeviklikle hayata geçirebilmeleri için proje ekiplerinin gelişimine odaklanmalarını öneriyorum.”

Türkiye’de sayıları 4 milyona yaklaşan KOBİ’lerin ana amaçları şüphesiz ki kår elde etmek, büyümek ve varlıklarını sürdürülebilir kılmak.

devamını oku

06 Mart 2022 | Ekonomi

Dijital dönüşüm artacak

Girişimci ve İş Yaşamı Koçu Selmin Gök, pandemi ile birlikte 2022’de, sigorta ve özel emeklilik sektöründe hibrit çalışmanın en çok tercih edilen model haline geldiğini söyledi. Yeni çalışma modellerinin yönetim kadrolarını zorladığını belirten Gök, yöneticilerin satışı izleme, geri bildirim verme, çalışanlarla ilişki kurma, hedeflerin gerçekleştirilmesi için liderlik, koçluk ve mentorluk yöntemlerini kullanmasının kritik olduğunu ifade ederek, “2021’de yüz yüze satış yapan sigorta danışmanlarının telefonda satış yapma becerilerini artırmaya, liderlerinin ise koçluk ve mentorluk yetkinliklerini geliştirmeye odaklanmıştık. 2022’de aldığımız talepler bu yıl şirketlerin özellikle liderlik ve koçluk alanlarına daha da fazla yatırım yapacağını gösteriyor” dedi.

Sektörde dijital dönüşüm projelerinin 2022’de artarak devam edeceğini ifade eden Gök şunları söyledi: “Değişen ihtiyaçlara göre oluşan yeni ürün ve hizmetlerin hızla anlaşılması, müşterilere en Selmin Gök doğru şekilde anlatılması, yeni müşteri kazanımlarının artması gibi pek çok organizasyonel ihtiyacın çalışanlar tarafından. sahiplenilmesi gerekecek. Biz de bu ihtiyaçlara daha etkin çözümler bulmak adına dijitalleştik ve Türkiye’nin harmanlanmış ve interaktif modelle tasarlanmış ilk e-öğrenme programlarını sektöre kazandırdık. Pandemi ile birlikte daha fazla tercih edilen e-öğrenme programları, genellikle tüm şirketlerin faydalanabileceği şekilde sabit yapıda hazırlanıyor ancak bu noktada sektöre ve şirkete özel tasarım ve içeriğe sahip olan gelişim çözümleri fark yaratabiliyor.”

 

07 Kasım 2022 | Konuk Yazar

Online iş görüşmesine hazırlanmak için 5 ipucu

Pandemiyle birlikte dönüşen işe alım sürecinde, CV elemesinden sonra birçok mülakat görüşmesi uzaktan yürütülüyor. Eğer CV taraması aşamasını geçip, uzaktan işe alım mülakatına davet edildiysen şu ipuçları işine yarayabilir.

Fiziksel ortamının uygunluğunu denetle
Telefon görüşmesiyle ya da görüntülü görüşmeyle mülakat yapacaksan, ortamının bölünmeyeceğinden emin olmalısın. Sessiz, dikkat dağıtıcı unsurların olmadığı bir ortamda, sade bir arka planla görüşmeye katılmalısın. Görüntülü görüşmelerde, kullandığın programdaki arka plan görsellerinden birini kullanacaksan; düz, olabildiğince sade ve hareketli olmayan görüntüleri tercih etmelisin.

devamını oku

26 Aralık 2022 | Liderlik Gelişimi

2023’te Zafer Kazanacak Liderlerin Yeni Alışkanlıkları

İş dünyası birçok zorlukla başa çıkmaya çalışırken liderlik yetkinliğinin genişletilmesi ve derinleştirilmesi gerekliliği kurumların gündeminde ilk sıralarda yer alıyor.

Türkiye’deki iniş ve çıkışlı konjonktür, globalden Türkiye’ye yansıyan sessiz istifa sorunu, pandemiyle değişen çalışma modelleri ve süreçleri yönetmede yaşanan zorluklar, dijitalleşmenin getirdiği kopukluk, çevre ve iklim sorunları kurumları ve liderleri tam anlamıyla “VUCA dönemi” ile karşı karşıya bırakıyor.

devamını oku