Makaleler - Selmin Gök

2022 Satışçıları İçin 10 Kilit Beceri


 

Satış yetkinliği, şirketlerin son yirmi yıldır en çok öncelik verdiği ve en çok yatırım yaptığı yetkinliklerden biri olmuştur. Organizasyonlar açısından baktığımızda 2022 yılında satış odaklı bir kültür inşa etmenin önemi, daha çok konuşulacak gibi görünüyor. (Bu konuya başka bir yazıda değineceğim.)

devamını oku

Brikolaj; Beceriklilik Zihniyeti


Brikolaj

 

Brikolaj; elde doğru araç veya materyal olmadan bir probleme çözüm üretme becerisini ifade eden Fransızca bir kelimedir. Brikolaj kavramı, sanat, felsefe, teknoloji, eğitim, girişimcilik, psikoloji gibi pek çok alanda bir perspektif ya da ortaya koyma/yaratma biçimi olarak ele alınmıştır.

devamını oku

Liderlik, Yöneticilikten Vazgeçmek Değildir


Liderlik

 

Liderlik, son 20 yıldır iş dünyasının en popüler konularından biri. Liderlik nedir, ne değildir? Yöneticilikten ne farkı vardır? Hangi liderlik stili benimsenmelidir? Sosyoloji, felsefe, psikoloji, sinir bilimi gibi pek çok alanın konusu olan liderlik, mertebe olarak yüceltilirken; yöneticilik unvanı aşağı görülüyor veya hafife alınıyor gibi gözlemliyorum.

devamını oku

Duygusal Zeka Temelli Liderlik


Duygusal Zeka

 

Salovey ve Mayer’in (1990) duygusal zeka teorisi şöyledir: “Kişinin kendisinin ve başkalarının duygularını izleme, bunlar arasında ayrım yapma ve bilgiyi kişinin düşünce ve eylemlerini yönlendirmek için kullanma yeteneğidir”

Duygusal zeka; nasıl düşündüğümüzü, hissettiğimizi ve hareket ettiğimizi tanımanın, anlamanın ve seçmenin bir yoludur. Başkalarıyla olan etkileşimlerimizi ve kendimize ilişkin anlayışımızı şekillendirir. Nasıl ve ne öğrendiğimizi tanımlar, önceliklerimizi belirlememizi sağlar, günlük eylemlerimizin çoğunu belirler. Araştırmalar, başarıda duygusal zekanın (EQ) % 80 oranında etkili olduğunu söylüyor.

devamını oku

İçimizdeki Çocuğu Duymak


İçimizdeki Çocuğu Duymak

İçimizdeki Çocuğu Duymak

Bu yazıyı, son 20-30 yıldır daha popüler ve gündelik bir kavram olarak kullanılan “iç çocuk” tanımına ayırdım. Artık hepimizin bildiği gerçek şu ki, kaç yaşına gelirsek gelelim içimizde büyümeyen bir çocuk var. O çocuk; kendi çocukluğunda incinmiş, ihtiyaçları karşılanmamış, yok sayılmış, istismara/şiddete uğramış, doğal afet yaşamış, anne-baba ayrılığı yaşamış, izole edilmiş olabilir. Bu durumda, iç çocuk hasarlı olabilir. Erişkinleri hasarlı/incinmiş iç çocukla temas ettirerek iyileştirmek, terapistlerin alanıdır. Martha Beck, iç çocukla temas etmek konusunda şöyle demiştir: “İç çocuğunuza bakmanın güçlü ve şaşırtıcı derecede hızlı bir sonucu vardır: Yapın ve görün, çocuk iyileşir.”

devamını oku

Hizmetkâr Liderlik (Servant Leadership) Nedir?


 ilk kez Robert Greenleaf'in 1971 tarihli makalesi (The Servant as Leader) ile ele alındığı bilinmektedir.
 

Hizmetkâr liderlik kavramının, ilk kez Robert Greenleaf’in 1971 tarihli makalesi (The Servant as Leader) ile ele alındığı bilinmektedir. 1990’da vefat eden Greenleaf, Atlanta’da Greenleaf Hizmetkâr Liderlik Merkezi’ni kurmuştur.

devamını oku

Duygusal Dayanıklılığımızı Nasıl Artırabiliriz?


'<yoastmark

 

Duygusal dayanıklılığı yüksek kişiler, üç önemli özelliğe sahiptir.

  • Gerçeği olduğu gibi kabul etmek.
  • Doğaçlama/spontane hareket edebilmek.
  • Hayatın anlamlı olduğuna dair, dört elle sarıldıkları birtakım değerlerle desteklenen güçlü bir inanç beslemek.
devamını oku

2021’de de VUCA Liderliği Etkili Olmaya Devam Edecek


2021’de de VUCA Liderliği

 

2021’de de VUCA Liderliği Etkili Olmaya Devam Edecek

İş dünyası 2020’de; zorlu, sıkışık ve zorunlu bir değişim dönemine girdi. Bu yeni, tanıdık ve aşina olunmayan bir alandı.

-Bizim işimiz evden yönetilemez veya bizim işimiz ofis gerektirir.
-Evden çalışmak kolaydır.
-Çalışanlar gözümüzün önünde olmalıdır.

-Serbest zamanlı çalışmak, çalışanlar üzerindeki kontrolümüzü kaybettirir.

-Teknolojik dönüşümü gençler veya ilgili departmanlar gerçekleştirsin. gibi pek çok inanç yerle bir oldu veya zorunlu olarak sorgulanmaya başlandı.

devamını oku

Hayır Diyebilme…


Hayır Deme

 

Hayır demek, diğerleriyle ilişkilerimizde sınır koymanın en önemli göstergelerinden biri ve biliyoruz ki bu kimileri için daha zor. “Gelmek istemiyorum, katılmayacağım, ben bu aşamada yer almak istemiyorum, sizinle çalışmak istemiyorum, anne artık sizinle yaşamak istemiyorum” gibi ifadeler birey olarak kendimizi var etme, bağımsızlaşma, yetişkin olma yolculuğumuzun dar sokaklarıdır. Mücadele etmek gerekir, istikrar gerektirir, cesaret ve özgüven gerektirir.

devamını oku

Covid-19 Döneminde Lider Yöneticiler Ne Yapmalı


Covid-19 Döneminde Lider Yöneticiler Ne Yapmalı

 

Covid-19 Döneminde Lider Yöneticiler Ne Yapmalı;

21 senedir iş yaşamının içerisinde olan bir kişi olarak, ilk kez tüm dünyayı etkileyen bir felakette, organizasyonların tutum ve davranışlarına tanıklık ediyorum. Kitaptan veya bir makaleden okumuyorum.

Sürecin bizzat tanığı olarak, ilk iki ayı şöyle okuyorum:

Dünyadaki her sektörde ve her kişide olduğu gibi, yöneticilerde de bir süre sessizlik ve ne yapacağına karar verememe durumu yaşandı. Elbette organizasyonlar da buna hazır değildi. Korku başladı, bazıları dondu, bazıları yok saydı. Belirsizliğe karşı hemen savaş stratejisi geliştirmek; durmaya, düşünmeye izin vermemek akıl dışı olurdu.

devamını oku
1 2 3